Alarm paneli telefon hattı, splitter bağlantı şemasıAlarm sistemlerinin en can alıcı ekipmanlarından bir tanesi telefon hatlarıdır. Doğru olarak montajı yapılan bir telefon hattı çok uzun süreler boyunca sistemin sağlıklı olarak çalışmasını sağlayacaktır.

Telefon hattı montajları çok basit olmakla birlikte atlanmaması gereken bazı kritik bilgileri de beraberinde getirmektedir. Telefon hattı montajı esnasında alanda kullanılan ekipmanlar göz önüne alınarak sağlıklı bir planlama yapılmalıdır.

Montaj yapılan alanda adsl internet hattı bulunsada bulunmasada mutlaka splitter kullanılmalıdır, Bu sayede ilerleyen zamanlarda telefon hattına yapılabilecek internet bağlantıları için önceden altyapı hazırlanmış olacaktır. Splitter kullanım amacı basitce tek telefon hattı üzerinden ses ve data iletişimini ayırarak parazitlenme ve hataların önüne geçmektir.

Alarm sistemine telefon hattı bağlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

- Binaya gelen ana hattı mutlaka splitter kullanarak dağıtım yapınız
- Splitter Modem ucundan adsl modeme telefon hattı bağlantısı yapınız
- Splitter Phone ucundan çıkarak alarm paneli telefon girişlerine ulaşınız genellikle panel üzerinde Ring ve Tip uçlarıdır
- Alarm paneli telefon çıkışlarından genellikle R-1 T-1 dir, ortamda bulunan santral, fax, telefon v.b diğer cihazlara ulaşarak bağlantıyı tamamlayabilirsiniz.

Alarm sistemlerinde telefon giriş ve çıkış klemensleri olmasının amacı alarm paneline gelen hattın denetiminin sürekli olarak alarm panelinde olmasıdır, bu sayede acil bir alarm durumunda alarm sistemi hattaki konuşmaları sonlandırarak alarm izleme merkezi ile iletişim kurabilir.

Telefon hattı montajı sağlıklı olarak yapılmayan alarm sistemlerinden:

- İletişim Hata sinyalleri
- Bilgi tekrarı
- Alarm izleme merkezine sinyal iletiminde gecikme
- Hatalı veya eksik sinyal bırakma
- Mekanda bulunan internet hattında kesilme
- Yüksek telefon faturası

v.b bir çok hata alınabilmektedir.

Sağlıklı olarak montajı yapılmış bir telefon hattı ile alarm sistemi daima performanslı çalışacak, mekan sahipleri telefon, internet, fax v.b cihaz kullanımlarında sorun ile karşılaşmayacaklardır.

Bloga geri dön